מה זו תקשורת מקרבת

מיסדה של התקשורת המקרבת (נקראת גם תקשורת לא אלימה) היה מרשל ב. רוזנברג שהיה ד"ר לפסיכולוגיה קלינית, ותלמידו הישיר של קרל רוג'רס.

ד"ר רוזנברג ראה שהרבה מהסבל בחיינו נובע מדפוסי הפעלת הכוח שמושרשים תרבותית בכולנו ומתווים דרכי פעולה מכאיבות כלפי עצמנו ובמערכות היחסים שלנו. דרך השיח והתקשורת שלנו, (בשיח הפנימי של האדם עם עצמו ואפילו עם בוראו, ובתקשורת בין  אישית במגוון מערכות יחסים) ובתגובה שקד רבות במשך עשורים ופיתח תורת תקשורת קלה ומהירה יחסית ללימוד בעזרתה יכולים בני אדם לתמוך זה בזו להפחית את הסבל, המתח, הניכור, המרחק והסכסוכים שהם מנת חלקם של רבים מאיתנו הרבה מהזמן.בצורת תקשורת זו מקודדים תרגולים ותובמות מעולם הפסיכולוגיה המערבית שהם מבוססי מחקר מדעי לצד תרגולים מתורת היוגה ואי האלימות מבוססת עומק רוחני וניסיון אנושי בין אלפי שנים ממסורות רוחניות שונות כגון נצרות יהרות בודהיזם מיינדפולנס ועוד.

בעזרת התקשורת המקרבת ניתן להחליף  את כל אלו בחיבור הולך ומעמיק וקרבה אישית למה שיקר וחשוב לנו וזה לזה, וכן ביצירת מערכות ונורמות שתומכות יותר ויתר בחיים עצמם. כפי שלימד הבודהה, בטבע החיים מצוי כאב בשפע (כמו גם שימחה) גם מבלי שנרבה ונוסיף סבל במתחים וקונפליקטים שאינם הכרח המציאות.

בנוסף לפסיכולוגיה המערבית רוזנברג שאב מדרכם ותורתם של אנשי קומה ורוח שפעלו במסורת  אי אלימות וחמלה  כלפי האנושות דוגמת מרטין לותר קינג, נלסון מנדלה טיך נהאת האן, מהטמה גנדי ואנשי רוח מכל הדתות הגדולות אשר יישמו בדרכם מעוררת ההשראה, פילוסופיות עתיקות המלמדות כיצד ניתן לחיות בעולם, לעמוד על שלך בעוז  ולהגן על החיים בדרך לא אלימה ומתוך חמלה גדולה. במיוחד תורת האי אלימות של הפילוסופיה היוגית אבל גם השפעות נוצריות סופיות יהודיות בודהיסטיות ואחרות שבכולן נתן למצוא חכמה עתיקה של  אהבה ואי אלימות.

כיום משמשת התקשורת המקרבת באופן נרחב בעבודה אישית ובין אישית, בטיפול אישי זוגי ומשפחתי, במערכות משפט וצדק מאחה, בבנייה ופיתוח  של קהילה,עשיה לשינוי חברתי, בבתי ספר ובחינוך בלתי פורמלי, בפתרון סכסוכים, ובעבודה ארגונית בתוך צוותים.

הכשרה להנחיה בתקשורת מקרבת 

ד"ר רוזנברג הותיר אחריו את המרכז העולמי לתקשורת מקרבת בעיירת מגוריו בניו מקסיקו. המרכז אמון על הכשרת מורים בתהליך ייחודי שמתשתדל להיות א – היררכי ועל רגולציה של התכנים המשמשים בלימוד. תהליך ההכשרה לתקשורת מקרבת אורך בדרך כלל  בין 3-5 שנים והוא מסלול השכלה ייחודי כשלעצמו. בנוסף, על המורים לעבור בכל שנה הערכה וחידוש של ההסמכה שכן תקשורת מקרבת היא תרגול מתמשך וחי ולא רק גוף ידע מנטלי.

עוד קצת אודות מרשל רוזנברג

מרשל רוזנברג בחר להפסיק לפעול כפסיכולוג קליני שיטה שלדבריו משרתת מעטים בעלי אמצעים וזמן שאין למרבית האוכלוסיה. הוא השקיע את זמנו ומאמציו  בפיתוח שיטה שיכולה לעבור בקלות יחסית מאדם לאדם לעזור לפתור ולהקל סבל של הרבה א.נשים בתהליכים קצרים יחסית של תמיכה הדדית ותרגול.

הוא ויתר על מעמדו ויכולת ההשתכרות הגבוהה שלו ויצא עם הרכב הפרטי שלו מעיר לעיר ללמד את השיטה שפיתח שלא למטרות רווח. כיום, עשרות שנים לאחר שהתחיל לפעול ומספר שנים לאחר מותו (ב2015), יש לו תלמידים ומורים ההולכים בדרכו בכל העולם, ספריו תורגמו לשפות רבות  ונמכרו בלמעלה מ3 מיליון עותקים.